Back to the websites

Example site for an entirely fictional business — not a real company.

Cooking since 2009

Fourteen jars. One kitchen.

We preserve what the season gives us and send it out chilled. Dispatch on Tuesdays and Thursdays, delivery one to two working days later. Anything that has run out stays in the range with the date it comes back.

rookhurst.com
Products in the range, and it will stay that way
14
Dispatch days, to keep the cold chain short
Tue and Thu
Minimum order for chilled shipping
$35
Delivery after the dispatch day
1 – 2 days

Straight from the kitchen

Cart0

Total—

  • Game pâté in a jar, 180 g

    $12.90

    100 g = $7.17. Contains egg and mustard.

    Chilled

  • Goose rillettes, 130 g

    $9.80

    100 g = $7.54. Contains milk.

    Chilled

  • Coarse liver sausage, 500 g

    $14.50

    100 g = $2.90. Contains mustard.

    Chilled

  • Sour cherries in port, 350 g

    $8.40

    100 g = $2.40. Contains sulphites.

    Ambient

  • Apple and onion chutney, 220 g

    $6.90

    100 g = $3.14. Contains mustard and sulphites.

    Ambient

  • Veal stock, 400 ml

    $7.60

    1 l = $19.00. Contains celery.

    Chilled

Your cart

Nothing chosen yet. Put something in — the total keeps up.

Sample range from Rookhurst Fine Foods. The cart lives in this browser window only — reload the page and it is empty again.

All prices are total prices and include sales tax at 7 %, the rate for food. Shipping is added: $9.90 chilled, free above $80; the rates and the dispatch days are on the "Delivery and returns" page. The unit price per 100 g or per liter is stated on every product. Chilled goods cannot be returned — the reason is given on the product and again in the order summary.

The cart is empty.

How an order runs

  1. Order by Monday noon

    Anything ordered by midday on Monday goes out on Tuesday. After that the next dispatch day is Thursday, with a Wednesday noon cut-off. The basket names the day before you order, not the confirmation email afterwards.

  2. An insulated box, not a carton

    Ice packs, wool fleece, a lid. The box holds for around 36 hours at outside temperatures up to 27 °C. Ambient jars travel in the same box rather than in a second parcel.

  3. Delivery Wednesday or Friday

    One to two working days after dispatch. Friday is the last delivery day of the week: nothing chilled from us spends a weekend in transit, and no surcharge changes that.

  4. Open it on the day it arrives

    If the box arrives warm, send us a photo and we replace it or refund it. You do not have to post food back to us for that; it would help nobody.

From our customers

First shop I have seen that tells me I cannot send the pâté back — before I order it, not afterwards.
Harriet Balfour · Regular customer, Putney
The terrine was out of stock for two weeks. Instead of "back soon" there was a date, and on that date it was back.
Tom Wrycroft · Kitchen, The Ferryman Tavern, Putney

Six jars instead of one

The tasting box puts six products together — with the unit price of each jar enclosed, so it can still be compared against buying them singly.

Rookhurst Fine Foods

Pâtés, terrines and preserves from one kitchen in Brattleboro, Vermont. Fourteen products, chilled shipping on two days a week, collection at the door.

© 2026 Rookhurst Fine Foods · rookhurst.com

Demo site — the producer, the products and the prices are invented