Back to the websites

Example site for an entirely fictional business — not a real company.

Range

Fourteen products, three shelves.

Pâtés and terrines, preserves, stocks. Chilled and ambient goods are marked, because that is what decides the route, the date and whether the item can be returned at all.

The whole range

Cart0

Total—

  • Game pâté in a jar, 180 g

    $12.90

    100 g = $7.17. Contains egg and mustard.

    Chilled

  • Goose rillettes, 130 g

    $9.80

    100 g = $7.54. Contains milk.

    Chilled

  • Venison terrine, 200 g

    $15.80

    100 g = $7.90. Contains egg, milk, mustard. Out of stock, back on 14 September.

    Back 14 Sep

  • Coarse liver sausage, 500 g

    $14.50

    100 g = $2.90. Contains mustard.

    Chilled

  • Veal stock, 400 ml

    $7.60

    1 l = $19.00. Contains celery.

    Chilled

  • Sour cherries in port, 350 g

    $8.40

    100 g = $2.40. Contains sulphites.

    Ambient

  • Apple and onion chutney, 220 g

    $6.90

    100 g = $3.14. Contains mustard and sulphites.

    Ambient

  • Plum butter with star anise, 250 g

    $6.40

    100 g = $2.56. None of the nine major allergens.

    Ambient

  • Tasting box, six jars

    $49.00

    Six different products, four of them chilled. Unit prices per jar are enclosed.

    Chilled

Your cart

Nothing chosen yet. Put something in — the total keeps up.

Sample range from Rookhurst Fine Foods. The cart lives in this browser window only — reload the page and it is empty again.

Total prices including 7 % sales tax, plus shipping. Chilled shipping $9.90, free above $80; parcel shipping for ambient goods $4.90. Minimum order for chilled shipping $35. The unit price per 100 g or per liter is on every product; for the tasting box the unit prices of the individual jars are enclosed and shown in the order summary.

The cart is empty.

Sorted by shelf

Major allergens are given in brackets — milk, eggs, fish, shellfish, tree nuts, peanuts, wheat, soybeans, sesame. The full ingredient list, the nutrition values per 100 g and the net quantity are on every product page, legible before you buy rather than on a label inside the box.

Chilled. Ships only on the chilled route, and cannot be returned.

  • Game pâté in a jar

    $12.90

    180 g, wild boar from nearby, cognac, juniper

    eggmustard
  • Goose rillettes

    $9.80

    130 g, goose leg, slowly confited, butter

    milk
  • Venison terrine

    $15.80

    200 g, loin, cream, chanterelles — back on 14 September

    eggmilkmustard
  • Coarse liver sausage

    $14.50

    500 g, coarse cut, marjoram

    mustard

Category Pâtés and terrines, 4 entries.

Prices, quantities, minimum order

Every price on these pages is a total price and includes sales tax — 7 % on food. Shipping comes on top, but not in small print: on the product, in the basket and in the order summary, with the amount each time.

Next to the pack price stands the unit price per 100 g or per liter. Without it a 130 g jar cannot be compared with a 500 g ring, and that comparison is the entire reason the figure exists. The tasting box carries the unit prices of its jars separately, because a mixed selection has no meaningful common unit price.

Chilled shipping has a $35 minimum. That is not commercial policy, it is physics: a half-empty insulated box holds temperature worse than a full one. Below that you can order ambient goods on their own or collect on a Thursday — neither has a minimum.

Anything sold out stays in the range with a date instead of disappearing. Chilled goods still cannot be pre-ordered: we do not take money for something that is not yet in the jar.

On to the checkout

Before an order is placed, the total price, the shipping cost, the unit prices and the delivery day sit underneath each other on one page, with nothing folded away.

Rookhurst Fine Foods

Pâtés, terrines and preserves from one kitchen in Brattleboro, Vermont. Fourteen products, chilled shipping on two days a week, collection at the door.

© 2026 Rookhurst Fine Foods · rookhurst.com

Demo site — the producer, the products and the prices are invented